Osmanlı, İlk Yerli El Yapımı Piyanoyu Kim İmal Etti?

0
2517
Osmanlı Tarihinde İlk Yerli Akustik El Yapımı Piyano Üretimi Ne Zaman ve Nasıl Olmuştur? Müzik Sanatı Musiki Piyano

Osmanlı Devletinde İlk Türk Piyano Üretimini Kim ve Ne Zaman Yapmıştır?

Osmanlı ve Türk Tarihinde İlk Türk Piyanosu 1906’ da Değil 1893’ te Üretildi.

Osmanlı ‘nın ilk el yapımı piyanosu Osmanlı Batı Muziği, adlı kitaba göre Girit Adası ‘nda yaşayan Veysioğlu Mustafa tarafından 1893 ‘te üretilmiş.

Osmanlı belgeleri kaynak gösterilerek yazılan kitapta ilk piyanonun üreticisi olan Veysioğlu Mustafa ‘nın sarayla olan yazışmaları da bulunuyor.

Bu yazışmalara göre Girit Adası ‘nda yaşayan Veysioğlu Mustafa ürettiği piyanoyu saraya sunmak ve bu alanda daha önce üretim yapılmamış bir sanayiye destek olduğu için Sanayi Madalyası istemiş.

Osmanlı Devleti Tarihinde, İlk Yerli Türk, Akustik El Yapımı Piyano Üretimi Ne Zaman ve Nasıl Olmuştur.
Osmanlı Devleti Tarihinde, İlk Yerli Türk, Akustik El Yapımı Piyano Üretimi Ne Zaman ve Nasıl Olmuştur.

Yazışmaların sonucunda Padişah II Abdülhamid yayınladığı bir fermanda o güne kadar bulunmayan bir sanayinin gelişmesine örnek olduğu için Veysioğlu Mustafa ‘ya Sanayi Madalyası takdim ettiğini belirtmiş.

ulu-hakan-ikinci-abdulhamid-han-dis-meseleler-ve-dis-politika-filistin-en-sevilen-padisah-muzik-sanati-musiki-piyano
Padişah sultan II Abdülhamid ilk piyano imalatına örnek olduğu için Veysioğlu Mustafa ‘ya Sanayi Madalyası takdim ettiğini belirtmiş.

Bu güne kadar ilk piyanonun üreticisi Kastamonulu Mustafa Efendi olduğu düşünülüyordu. Ama ‘’ Osmanlı ‘da Batı Müziği ‘’ kitabında yazılanlara ve Osmanlı belgelerine göre ilk piyanonun üreticisi Veysioğlu Mustafa ‘dır. Osmanlı belgelerinde Veysioğlu Mustafa ‘nın 1893 ‘te ürettiği piyanonun bir resmi de bulunmakta.

Osmanlı ‘da Batı müziğinin benimsenmesi ilk olarak Sultan II. Mahmud döneminde başlamıştır. Sultan o dönemde 1828 yılında Batı usulünde askeri bandoların oluşturulması için Giuseppe Donizetti ve Manguel ‘e talimat vermiştir.

Sultan II. Mahmud döneminde tüm saray hanedanı Batı müziği eğitimi almaya başlamıştı. Saray hanedanı bu dönemde birçok tiyatro ve opera izlemiş Batı müziği konserlerine katılmış. Birçok yabancı müzisyen de sarayda ağırlanmış.

Batı müziğinin halka inmesi de ilk olarak Beyoğlu ‘nun Pera bölgesinde başlamış. Burada ilk müzik mağazaları açılmış, müzik öğretmenleri müzik dersleri vermiş.

Müzik piyasası da gramofon ve sinemanın gelmesiyle birlikte daha da gelişme göstermiş. Bu dönemde Türk müziği Batı müziğinden etkilenmeye başlamıştır.

Osmanlı Devletinde İlk Türk Piyano Üretimini Kim Ne Zaman Yapmıştır Türk Tarihinde İlk Türk Piyanosu el yapımı piyanosu -Dolmabahçe Sarayı
Osmanlı Devletinde İlk Türk Piyano Üretimini Kim Ne Zaman Yapmıştır Türk Tarihinde İlk Türk Piyanosu el yapımı piyanosu -Dolmabahçe Sarayı

CEVAP VER