Bursa’da Uluslararası Piyano Yarışması ve Müzik Festivali 10-14 Aralık 2016’da

0
1709

Bursa’da 10-14 Aralık 2016 tarihlerinde, düzenlenecek ‘Uluslararası Piyano Yarışması ve Müzik Festivali’ para ödülleri açıklandı. Büyük ödülün 5 bin dolar olduğu yarışma kapsamındaki festivalin açılış konserini dünyaca ünlü piyanistlerden Gülsin Onay, kapanış konserini ise Fazıl Say verecek.

Bursa'da piyano resitali...

Merkez Nilüfer Belediyesi ve Suriye’den gelen Tambi Cimuk’un müzik dehası olduğunu ortaya çıkaran Mix Müzik ve Akademix, işbirliğiyle Türkiye’nin uluslararası düzeydeki ilk piyano yarışması düzenliyor.

Fazıl Say, Gülsin Onay, Rengim Gökmen, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Tamara Poddubnaya, Vladimir Tropp, North Qaurtet, Karşıyaka Oda Orkestrası, Nilüfer Oda Orkestrası gibi birçok biri birinden iddialı sanatçı, orkestra ve grubun yer alacağı organizasyon bütün dünya ülkelerine açık olacak. Yarışmanın jürisinde ise New York Konservatuarı Piyano Bölüm Başkanı Tamara Poddubnaya, Türkiye’den Gülsin Onay, Elena Chekich, Beril Çalgan, Almanya’dan Prof Tomislav N.Baynov, İsveç’ten Natalia Kazimirovskaia, Rusya’dan Natalia Yudina ve Vladimir Tropp ile Gürcistan’dan Valerian Shiukashvili yer alacak.

10-14 Aralık tarihleri arasında düzenlenen yarışmanın para ödülleri de belirlendi. Organizasyonda tüm yarışma ve müzik festivali katılımcılarına katılım belgesi verilecek. Büyük ödülün 5 bin dolar olduğu yarışmada, Grup A birincisine 800, B Grubu birincisine bin, C Grubu birincisine bin 500, D Grubu birincisine 2 bin, E Grubu birincisine 2 bin 500, F ve G Grubu birincilerine de 3 bin dolar ödül verilecek.

Organizasyonun başvuruları www.niluferpianoimc.com adresinden on line olarak yapılabiliyor. Yarışma ve festivalin son başvuru tarihinin 15 Kasım 2016 olduğu kaydedildi.

Organizasyonun Genel Koordinatörü Rüstem Avcı, Grand Prize ile birlikte toplam 18 bin 800 dolar para ödülü verileceğini kayderek, “Sembolikte olsa bu tutar diğer emsal yarışmaların üzerinde bir tutardır” dedi.

Festival ve yarışmanın şimdiden dünya müzik otoritelerinin dikkatini çekmeyi başardığını belirten organizasyonun Genel Koordinatörü Rüstem Avcı, ““15 Temmuz darbe girişimi ve bölgemizde yaşanan şiddet olaylarına rağmen ilkini planladığımız bu organizasyonu koşullar ne kadar zor olursa olsun yapacağız” dedi.

Güvenlik gerekçesiyle iptal edilen organizasyonların farkında olduklarını ve bu iptallerin birçoğunun keyfi ve gereksiz olduklarına inandığını kaydeden Avcı şöyle devam etti:

“Eylül ayı başında yine Nilüfer Belediyesi’nin Balat Ormanında düzenlediği Müzik Festivali bunun en güzel örneğidir. Bu kapsamda yarışmaya kadar ülkeler arası davet ziyaretlerimize devam edeceğiz. Yerli ve yabancı, dünyaca ünlü müzik insanlarının desteğini almanın da rahatlığıyla, alanında geleceğin en prestijli organizasyonlarından birinin temelini atmayı hedefliyoruz.”

CEVAP VER