Piyano-Çello HANDEL Hornpipe WATER MUSİC Su Müziği, Klasik Batı Oda Müzik Konseri Piano-Viyolonsel

0
1889

Alman Besteci; George Frideric Handel Bestesi WATER MUSİC HORNPİPE, Piyano Çello(Viyolonsel) Oda Müziği Klasik Müzik Eseri

Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması Açılış Konseri Etkinliği,
Konser Repertuvarı: Klasik Batı Müziği, Osmanlı ve Tasavvuf Müziği, Türk Müziği, Film Müzikleri, Caz Müziği, Klasik Saz Eserleri, Yeni Besteler
Uluslararası Tarihi Su Yolu Buluşmaları açılışında F. Handel Water Music’den piyano ve piyano / çello partisyonları ve bu organizasyon için bestelediği Fuzuli’nin “Su Kasidesi’nden” eserini sundu.
İlk olarak c. Guatelli’nin Osmanlı Marşı ve Sergi Marşını icra eden Güneş Yakartepe, F. Handel’in “Water Music” Suitinden Air, Allegro ve Finale piyano partisyonları ardından “Hornpipe” piyano çello partisyonun çaldı.
Kendisine çelloda Mehmet Dinleyen eşlik etti.
Son olarak Fuzuli’nin “Su Kasidesi”nden bestelediği segah yakarışı sunan Yakartepe bu eserini iki kez seslendirdi. Bu eserde neyde Eyüp Açıkpazu eşlik etti. Solist Cumhurbaşkanlığı Korosu Ses Sanatçısı Taner Yalçın.

Esenlerli genç piyanist Güneş Yakartepe’nin, “Su Müziği” ve bestesi kendisine ait olan Fuzulu’nin “Su Kadisesi” adlı eserleri icra etmesiyle başlayan program, suyun Balkanlardan başlayarak Amasya’ya kadar uzanan yolculuğu ile su ve medeniyet ilişkisinin önemini anlatan sinevizyon gösterimiyle devam etti.
Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” projesi kapsamında 8 Balkan ülkesinden 9 şehir, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Esenler’de bir araya geldi. Tarihi buluşmada Fuzuli’nin Su Kasidesi’ni ebru sanatı ile buluşturan ve dünyada bir ilk olan Hikmet Barutçigil’in “Âb-Rû’larda Su Kasidesi” isimli sergisi ziyarete açıldı.
Esenler Belediyesi’nin, medeniyet tarihinin suyun tarihi ve hikâyesiyle bir olduğu gerçeğinden hareketle hayata geçirdiği “Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması” projesi kapsamında 8 Balkan ülkesinden 9 şehrin yöneticileri, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Esenler’de bir araya geldi.

TARİHİ SU YOLU ŞEHİRLERİ ESENLER’DE BULUŞTU
Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı tarihi buluşmaya, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Berat (Arnavutluk) Belediye Başkanı Petrit Sinaj, Esenler AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Taran ve ebru sanatçısı Hikmet Barutçigil’in yanı sıra Amasya, Filibe (Bulgaristan), Niş (Sırbistan), Köstence (Romanya), Travnik (Bosna Hersek), Bar (Karadağ), Prizren (Kosova) ve Ohri (Makedonya) belediye başkan yardımcıları ve temsilcileri ile çok sayıda konuk katıldı.

WATER MUSİC SUITE BY HANDEL

The Water Music is a collection of orchestral movements, often published as three suites, composed by George Frideric Handel. It premiered on 17 July 1717, in response to King George I’s request for a concert on the River Thames.
Water Music, suite of short pieces for small orchestra by German-born English composer George Frideric Handel, known particularly for its highly spirited movements in dance form.
Most of the pieces were originally intended for outdoor performance, and the work premiered on a barge on the River Thames, where it provided entertainment for a royal cruise hosted by King George I of Great Britain on July 17, 1717.

Selections from the suite were published during Handel’s lifetime, but the entire collection did not come into print until 1788, nearly three decades after the composer’s death.
Tercümesi: Water Music (Su Müziği) , süiti George Frideric Handel, küçük kısa parçaların orkestra Almanya doğumlu İngiliz besteci tarafından, , özellikle dans halindeki son derece ruhlu hareketleriyle tanınan. Parçaların çoğu başlangıçta dış mekan performansına yönelikti ve çalışma

CEVAP VER