Ünlü Türk Piyanistler: Piyanist FAZIL SAY Kimdir?

0
5414
Ünlü Türk Piyanistler, Piyanist FAZIL FAY Kimdir. Hayatı - Özgeçmişi Piyano Konser Görüntüsü Fazil say kuyruklu Akustik piyano albümü beste resitali

Piyanist FAZIL SAY Kimdir? Ünlü Türk Piyanistleri:

FAZIL SAY Yazar ve müzikolog Ahmet Say’ın oğludur.

Üç yaşındayken obuacı Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme alıştırmalarına başlayan Fazıl Say, bir yıl sonra Mithat Fenmen’den aldığı piyano dersleriyle sevgiyi de içeren bir öğrenim sürecine girmiştir.

unlu-turk-piyanistler-piyanist-fazil-fay-kimdir-hayati-ozgecmisi-piyano-konser-goruntusu-fazil-say-kuyruklu-akustik-piyano-albumu-beste-resitali
Ünlü Türk Piyanistler, Piyanist FAZIL FAY Kimdir. Hayatı – Özgeçmişi Piyano Konser Görüntüsü Fazil say kuyruklu Akustik piyano albümü beste resitali

Fenmen’le sekiz yıl süren bu dönem, piyano, solfej ve teorinin yanı sıra, besteciliğe özendirme çalışmalarını ve konser podyumlarına ısındırma amaçlı küçük dinletileri kapsar.

Mithat Fenmen’in 1982 yılında vefat etmesi üzerine Ankara Devlet Konservatuarı’na giren Fazıl Say, ‘Özel Statü’ olarak nitelenen hızlandırılmış yoğun eğitim çerçevesinde Kamuran Gündemir ile piyano, İlhan Baran ile kompozisyon çalışmıştır.

Gündemir, yorum kavrayışı gerektiren yapıtlar üzerinde üst düzey bir değerlendirme ortamı yaratarak öğrencisini yetiştirmiş, İlhan Baran ise ona kompozisyon eğitiminin temeli olan teknik donanımları kazandırmıştır.

Ünlü Türk Piyanistler, Piyanist FAZIL FAY Kimdir. Hayatı - Özgeçmişi Piyano Konser Görüntüsü Fazil say kuyruklu Akustik piyano albüm bestesi resital
Ünlü Türk Piyanistler, Piyanist FAZIL FAY Kimdir. Hayatı – Özgeçmişi Piyano Konser Görüntüsü Fazil say kuyruklu Akustik piyano albüm bestesi resital

Donanımların başlıcaları armoni, kontrpuan, form bilgisi, analiz, enstrümantasyon, orkestrasyon, antik modlar, Türm Müziği makamsal ve ritmik sistemleri, caz armonisi ve stil araştırmalarıdır.

İlhan Baran, ayrıca çağdaş müzik stilleri çalışması için Ertuğrul Oğuz Fırat’dan yararlanılmasını istemiş ve Fazıl Say, üç yıl Fırat’dan ders almıştır.

1987 yılında konservatuarı bitiren genç piyanist, Almanya’nın DAAD bursuyla bu ülkeye gitmiş, Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’nda ABD’li piyanist David Levine’in öğrencisi olmuştur. Dünyanın önde gelen Schubert yorumcularından olan Levine, “Yaratıcı Yorumculuk” açısından örnek bir piyanisttir.

Ünlü Türk Piyanistler, Piyanist FAZIL FAY Kimdir. Hayatı - Özgeçmişi, Piyano Konser Görüntüsü Fazil say kuyruklu Akustik piyano albümü beste resitali
Ünlü Türk Piyanistler, Piyanist FAZIL FAY Kimdir. Hayatı – Özgeçmişi, Piyano Konser Görüntüsü piyano beste resitali

Fazıl Say, piyanist kimliğiyle onu örnek almıştır. 1991 yılında ‘Konser Piyanisti’ diplomasını alan besteci, Berlin’e yerleşerek profesyonel müzik yaşamına atılmıştır. Uluslararası ilk başarısı, Avrupa Birliği’nin düzenlediği Avrupa Piyano Yarışması’nda kazandığı ödüldür (1991).

Aynı yıl Berlin Senfoni Orkestrası’nın kendisine sipariş ettiği konçerto, bu orkestranın eşliğinde kemancı Götz Bernau ve bestecinin solistliğinde dünya prömiyeri olarak seslendirilmiştir. Fazıl Say‘ın 1991 – 1995 yılları arasında Almanya’da verdiği konser ve resitaller üzerine basında yayınlanan yazılar, bir kitap oluşturacak sayıdadır.

1994 yılı, piyanist ve bestecimizin kariyerinde dönüm noktasıdır:

fazil-say-fasil-fazil-gunes-yakartepe-fazilsay-gunes-konser-oncesi-mimar-sinan-ms-acik-hava-konseri-maslak-konservatuar-piyano-piyanist-piyanist-piano-enka

Genç konser artistleri Avrupa Yarışması’nda birinci olduktan sonra, New York’da yapılan kıtalararası yarışmada dünya birinciliğini almış; Radio France Beracasa Vakfı, Paul A. Fish Vakfı, Boston Metamorphos Orkestrası, M. Clairmont Vakfı gibi kuruluşların ödülleriyle onurlandırılması, kariyerini New York’da sürdürmesini sağlamıştır.

1995 yılından günümüze uzanan süreç içinde tırmanışını sürdüren Fazıl Say, Fransa ağırlıkta olmak üzere Avrupa ülkelerinde ve beş kıtada etkinliklerini sürdürmekte, günümüzün önde gelen şef ve orkestralarının eşliğinde konserler vermekte, ünlü salonlarda resitaller sunmaktadır.

Besteciliği üzerine öncelikle söylenmesi gereken, yazdığı piyano yapıtlarını daha sonra orkestra yapıtlarına dönüştürmesidir.

Bu nedenle konçertolarının sayısı giderek artmaktadır.

CEVAP VER