TÜRK MARŞI (Rondo Alla Turca–Turkish March) Solo Piyano Caz Yorumu, Piyanist: Güneş Yakartepe

0
9048
MOZART Kimdir. Besteci Wolfgang Amadeus MOZARD. Müzik Hayatı Biyografisi Önemli Müzik Eserleri. Besteleri Hakkında Bilgiler Ünlü Klasik Batı Müziği Bestekarı Özgeçmis Classical Composer
MOZART Kimdir. Besteci Wolfgang Amadeus MOZARD. Müzik Hayatı Biyografisi Önemli Müzik Eserleri. Besteleri Hakkında Bilgiler Ünlü Klasik Batı Müziği Bestekarı Özgeçmis Classical Composer

TÜRK MARŞI (RONDO ALLA TURCA – TURKISH MARCH) Solo Piyano Caz Yorumu

Piyanist Güneş Yakartepe Avusturyalı Besteci MOZART-TÜRK MARŞI Eserini Caz Versiyonunu İcra Etti.
4 sene evvel Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Lise son Sınıfta iken çok ilgimi çeken bu muhteşem eseri Caz Versiyonu ile çalmaya çalıştım. Ümit ederim beğenir siniz

TÜRK MARŞI (RONDO ALLA TURCA – TURKISH MARCH) Önemli Bilgiler

Türk Marşı (özgün adı: Rondo alla Turca) (K. 331), Wolfgang Amadeus Mozart’ın bir bestesidir.
Türklerin Avrupa’da hayranlık uyandırdığı o yıllarda, Mehter Marşı’ndaki ritimden esinlenen Mozart, 1783 yılında 11 numaralı la majör piyano sonatı’nın (K. 311) 3. bölümünde “Rondo alla Turca” (Türk Marşı)’nı besteler.
Bu beste halen, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm özel davetlerinin yanı sıra, ülke tanıtımında kullanılmaktadır.
Besteci; Ludwig Van Beethoven’ın da Türk Marşı olarak eseri vardır. Turkish March Beethoven (part of Op. 113 No. 4): Die Ruinen von Athen (The Ruins of Athens)
2014 yılında Macaristan Milli Kütüphanesi arşivinde bulunan 11 nolu La Majör Piyano Sonatı’na ait 4 sayfa orijinal nota yazısının arasında Türk Marşı’ndan da bir kısım bulunuyor.
Türk rap sanatçısı Ceza, sonatın üçüncü bölümüne 2012 yılında Türkçe söz yazdı ve parçaya bir klip çekildi.
Mozart TÜRK MARŞI (özgün adı: RONDO ALLA TURCA) NE ZAMAN BESTELEDİ?
Bestekar Wolfgang Amadeus Mozart’ın içinde “Türk Marşı” olarak bilinen “Rondo Alla Turca”yı da içeren 11 Numaralı Piyano Sonatı’nı 1783’te Viyana’da ya da Salzburg’da bestelediği düşünülüyor. Eser, 1784’te dönemin en önemli müzik firması Artaria tarafından dinleyiciyle buluşturuldu.

TURK MARŞI ESERİ, HANGİ TARİHSEL GELİŞMELERİN ETKİSİYLE ORTAYA ÇIKTI?

2. Viyana Kuşatması’nın 1683’te yenilgiyle sonuçlanmasının hem Osmanlı İmparatorluğu hem de Avrupa için önemli sonuçları oldu. Osmanlı’nın Tuna Nehri’nin batısında fetih yapamayacağı fikri iki tarafta da güçlenirken 1699 Karlofça Anlaşması’yla nihayete eren süreç, Osmanlı’nın gerileme döneminin başlangıcı oldu.
Yüzyıllardır bölgeyi etkileyen “Osmanlı tehdidi”, 18. yüzyılla birlikte ortadan kalkarken özellikle Viyana’nın kültürel hakimiyetindeki çevrede “Türk” bir korku objesi olmaktan çıkarak “egz mozart kimdir

KISACA Besteci WOLFGANG AMADEUS MOZARD KİMDİR

Besteci MOZART Kimdir Biyografisi Ve Önemli Müzik Eserleri Wolfgang Amadeus Mozard Klasik Batı Müziğinde Klasik Dönemin Etkili üretken Bestecilerinden Biridir
Besteci MOZART Kimdir Biyografisi Ve Önemli Müzik Eserleri Wolfgang Amadeus Mozard Klasik Batı Müziğinde Klasik Dönemin Etkili üretken Bestecilerinden Biridir

Bestekar Wolfgang Amadeus MOZART Müzik Yaşamı
Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg kentinde doğmuştur. Babası Leopold Mozart, ablası ise Nannerl Mozart’tır.
Babası Leopold Mozart, Salzburg Başpiskoposluğu Saray Orkestrası’nda keman çalan, bir çok besteler ve keman için bir metod yazan bir müzikçiydi.
otik” bir simgeye dönüştü. Bunun sanatta zaman zaman oryantalist zaman zaman gerçekçi karşılıkları oldu.

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir?

Doğum Tarihi: 27 Ocak 1756
Nereli: Salzburg, Avusturya
Meslekler: besteci, Müzisyen
Ölüm Tarihi: 05 Aralık 1791 Burcu:

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir, Wolfgang Amadeus Mozart, 18.yy klasik müziğinin, en verimli ve en tanınmış bestecisi. Bir çok otoriteye göre, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük müzik dehası olarak kabul edilen Mozart, sadece 35 yıllık hayatına 626 ölümsüz eser sığdırarak, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Çocukluk yıllarından itibaren, duyduğu her müziği hafızasına bir daha çıkmayacak şekilde kazıyabilme yeteneğine sahip olan ve çıktığı gezilerinin sıklığı sayesinde oldukça fazla tecrübe sahibi olan Mozart bu tecrübelerini gelişimine yansıttı.

Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul edilen Mozart, 27 Ocak 1756’da Leopold Mozart ve Anna Maria Pertl Mozart‘ın oğlu olarak SalzburgAvusturya’da dünyaya geldi.

Mozart’ın, lakabı Nannerl olan, Maria Anna Mozart adından bir kız kardeşi vardı.

 Doğumundan bir gün sonra St. Rupert Katedrali’nde vaftiz olan Mozart’ın adı vaftiz olduktan sonra, Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart adını aldı.

Latince olan Amadeus ismini, Gottlieb (Almanca) ve Amadé (Fransızca) olarak da kullanan Mozart en çok Wolfgang ismini kullandı.

Avrupa’nın başlıca müzik hocalarından biri ve Salzburg Başpiskoposu’nun orkestrasının şefi olan babası Leopold Mozart’ın, keman çalmanın temel prensiplerini konu alan Versuch einer gründlichen Violinschule adlı ders kitabı, Mozart’ın doğduğu yıl olan 1756’da yayımlandı.

Oldukça başarılı bir enstrüman müziği bestekarı olan babası Leopold müziği, oğlunun olağanüstü müzik becerilerini gördükten sonra, Wolfgang henüz 3 yaşındayken bıraktı. Oğlunun müzik yeteneğinin farkına varan ve Mozart’a, klavye, keman ve organ gibi enstrümanları çalmayı öğrettiği, çok ağır bir müzik eğitimi veren Lopold müzik kitabında, Wolfgang’ın bir çok besteyi 4 yaşında öğrendiğini ve ilk bestesini, küçük bir Andante ve Allegro’yu 1761‘de henüz beş yaşındayken yazdığını belirtti.

Çocukluğunda bir çok Avrupa gezisine çıkan Mozart, gittiği yerlerde pek çok gösteri yaptı.

İlkini 1762 yılında, Münih‘in Bavarya‘sındaki Elector meydanında yaptığı gösterileri, aynı sene Prag ve Viyana‘da imparatorluk meydanında yaptığı gösteriler izledi.

MOZART-TÜRK MARŞI Caz Versiyon Piyano Müziği Mozard Turkish March-Rondo Alla Turca Güneş Yakartepe

CEVAP VER