Piyanonun Yapısı, Parçaları ve Mekanizmaları

0
6042
Piyanonun Yapısı, Parçaları ve Mekanizmaları

PİYANO’NUN YAPISI

– İster konsol (dik), ister düz, ister kuyruklu olsun, piyano, içinde madeni tellerin bir ahenk tahtası üzerine gerili olduğu bir kasadan meydana gelir.

Teller, bir klavye üzerine yan yana dizilmiş tuşlarla kumanda edilen küçük çekiçlerin vurmasıyla titreşirler. Ağaçtan yapılmış, keçeyle kaplı bir kısmaç, piyanistin parmağı tuştan ayrılır ayrılmaz, telin titreşimlerini durdurur.

– Piyano kasası daima ince marangozlar tarafından seçme ağaçlardan yapılan bir sanat eseridir.

– Piyanoda sesler, tellerin titreşmesiyle meydana gelir. Piyanonun telleri çelikten ya da pirinçten yapılır.

 

Piyanonun Yapısı, Parçaları ve Mekanizmaları
Piyanonun Yapısı, Parçaları ve Mekanizmaları

– Seksen sekiz tuşlu bir piyanoda, ince perdede üç telli altmış nota, orta perdede iki telli on altı nota ve kalın perdede de bakır tel sarılmış tek telli on iki nota vardır.

– Piyanonun ruhu demek olan ahenk tahtası, köknar ağacından yapılır. Bu tahtanın titreşmesi, tellerin ötümlülüğünü artırır. Her iki yandan demir bir çerçeveye gerilmiş olan tellerin uçları bir ağaç somyanın üzerindeki kulaklara bağlıdır. Bu kulaklar tellerin gerginliğini değiştirerek, piyanoyu akort etmeye yararlar.

Kuyruklu piyanolarda teller yatay durumdadır ve alta yerleştirilmiş çekiçlerin vurmasıyla titreşirler.

Dik piyanolarda teller düşey olup, öne yerleştirilmiş çekiçlerin vurmasıyla ses verirler. Modern çekiçlerin başı, geyik ve merinos postu karışımından yapılmış bir keçeyle kaplıdır.

– Piyanonun uzun tuşları fildişi kaplıdır, doğal sesleri verir. Kısa tuşlar abanozdan yapılır, yarım sesleri verir. Beyaz tuşlar doğal notaları, siyah tuşlar değişimli notaları çıkarır.

– Tuşlara basılınca yaylarla, karşı ağırlık sistemiyle harekete geçen, üzeri aba kaplı küçük çekiçler yan yana gerili tellere vurur, böylece istenilen sesin çıkmasını sağlar.

– Çok iyi bir yorumlama yapabilmek için, kısmaca iki pedalla kumanda edilir: pedallardan biri telin titreşmeğe devam etmesini öbürü kısık sesle çalmayı sağlar. Piyanonun pedallarından birine basınca ses şiddetlenir, ötekine basınca kuvvetinden kaybeder.

 

Piyanonun Yapısı, Parçaları ve Mekanizmaları - Piyanonun çekiç mekanizması
Piyanonun Yapısı, Parçaları ve Mekanizmaları – Piyanonun çekiç mekanizması

Şekil : Piyanonun çekiç mekanizması: 1) Tuş, 2) tuş ayarı, 3) şövale, 4) eşapman ayarı, 5) eşapman kolu, 6) çekiç kenar vidası, 7) tekrarlama vidası, 8) çekiç sapı, 9) tekrarlama kolu, 10) çekiç başı, 11) çekiç yakalayıcı, 12) susturucu kiriş çatalı, 13) susturucu kirişi, 14) susturucu kaşığı, 15) susturucu, 16) tel, 17) madenî plaka, 18) zımba, 19) akort çivisi, 20) çivi yatağı. (Fortepian Mechanizm Angielski)

CEVAP VER