Müzik Çalgılarında Piyanonun Üstünlüğü

0
1055
Müzik Çalgılarında Piyanonun Üstünlüğü nelerdir?

Piyano tek başına orkestra olabileceğiniz tek enstrümandır.

Sağ elle melodiyi çalarken, sol elle armoni veya başka bir melodi ile zengin bir müzik elde edersiniz. Pedallarla sesleri uzatır veya söndürürsünüz.

Duyduğunuz sesler gerçek nota değerleridir. Piyanoyu çalan kim olursa olsun, bir tuş, her zaman aynı sesi verir.

Şan egzersizleri ve kulak eğitiminde bu yüzden tek çalgıdır. Hangi enstrümanı çalarsa çalsın, müzik eğitimindeki herkes piyano eğitimi alır.

“Piyanistler, diğer çalgıları çalanlara nazaran, çıkaracakları sesleri piyano üzerinde hazır bulurlar” gerekçesiyle, küçük yaştan, altı-on yaş gibi başlayarak, öğrenebilecek çalgılardan birisidir.

Piyano’nun İcadından Sonraki Gelişme Aşamaları
Piyano’nun İcadından Sonraki Gelişme Aşamaları 

 

Piyano adı “yumuşak-kuvvetli “anlamına “piano-forte” deyiminden gelmektedir. Bu da, piyanonun ne kadar değişik tonlarda ses verebilen bir müzik aleti olduğunu belirtmek için düşünülmüştür.

Piyano, klavye denilen tuşlara basmak suretiyle çalışır. Tuşlarına basıldığında, çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses verir. Esası ses titreşimlerine dayanır.

Bir dolap yapısındadır. Üstündeki kapağı kaldırınca tuşlar meydana çıkar. İçindeki dayanıklı bir çerçeve içinde gerili teller bulunur.

Tuşlar, nota gam sırasıyla kalından tize doğru sıralanmıştır. Her tuşa basıldığında kaldıraç düzeniyle o tuşa bağlı bir tokmak harekete geçer karşısında bulunan tele vurur. Tellerin bu şekilde titreşmeleri istenen ses ve notayı verir.

Piyano; orkestra içinde vurmalı sazlar grubunda yer alır.

CEVAP VER