Piyanoların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

0
1285
Piyanoların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Akustik Piyanoyu bakım ve Akort eden piyanocu

PİYANO’LARIN BAKIMI
Ancak, her endüstri, sanayi ve teknoloji ürününde olduğu gibi piyanoların da üretim sonrası kullanımdan bakımdan ve zaman içindeki tel yorgunluğundan periyodik olarak bakımlarının ve onarımlarının zorunluluğu doğmaktadır.
Bir tarafta, bünyeden kaynaklanan bu bakım ve onarım zorunluluğu, diğer taraftan kullanma esnasında kullanıcının karşılaştığı güçlükler ve sorunlar ile kullanımdan dolayı da piyano üzerinde sorunlar oluşmaktadır.

Piyanoların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Piyanoların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Örneğin; piyanistin tuşlara vuruş tekniğine uygun olmayan şekilde hareket etmesi, beraberinde bazı sorunların doğmasına neden olmaktadır. Bunlar;

  • çekiç başlıkları keçelerinin kısa süre de aşınmasına,
  • mekanizma içinde çok kullanılan çuhaların çabuk yıpranmasına,
  • tuş ucu ayarlarının bozulmasına ve
  • mekanizmanın tümünün aksamasına yol açabilir.

Diğer taraftan, periyodik olarak yılda en az bir kez yapılan akort ayarının çok kısa zamanda bozulmasına hatta tellerin kopmasına bile neden olabilir.

Yine piyano için gerekli uygun iklim ortamının kaybolması da beraberinde genel olarak mekanizmanın aksamasına ve özel olarak kullanılan malzemenin sıkışması ya da gevşemesine, dolayısıyla akordu da olumsuz olarak etkileyip, piyanonun çalınışı sırasında olumsuzluklara neden olabilmektedir.

CEVAP VER