Müzik Enstrümanları ve Piyanonun Yeri

0
5070
Müzik Enstrümanları ve MüziktePiyanonun Yeri

MÜZİK ENSTRÜMANLARI VE PİYANO

Müzik aletleri sesin özelliklerinden yararlanılarak yapılmışlardır. Müzik düzenli frekanslı ses dalgalarıdır. Her bir nota belli frekanslardaki seslerden oluşur.

Müzik enstrümanları üçe ayrılırlar :

1- Telli sazlar: Tellerin titreşmesiyle çeşitli şiddetlerde , yüksekliklerde ve niteliklerde sesler meydana gelir. Teller ince ve kalın olurlar. Belli başlı telli sazlar : Mandolin, keman, gitar, bağlama, ut, kanun, viyolonsel ve arptır. Piyanonun içinde de teller bulunur. Küçük tokmakların tellere vuruşuyla sesler meydana gelir.

2- Vurmalı sazlar: Bu sazlardaki gerilmiş derilere ya da ince madeni levhalara vurularak titreşimler meydana getirilir. Belli başlı vurmalı sazlar: Davul, trampet, zil, üçgen, tef ve darbukadır.

3- Nefesli sazlar: Bu sazların içindeki havanın dudaklar tarafından titretilmesinden yararlanılarak yapılmışlardır. Üstlerindeki delikler çeşitli özelliklerde sesler çıkmasına yol açar. Belli başlı nefesli sazlar: Kaval, zurna, flüt, ney, saksafon, klarnet, gayda, obua ve trompettir.

grand-kuyruklu-piyano-buyuk-ana-konser-piyanosu-piano-orchestra-pianist-music-muzik-aletler-calgi-muzikal-musical-enstrumanlar-bilgi-site-nedir
Şekil: Akustik kuyruklu konser piyanosu.

Piyano; orkestra içinde vurmalı sazlar grubunda yer almaktadır.

 

CEVAP VER